RSS

Recenzje

 • Trylogia wiktoriańska 2. Mapa nieba
  8/10

  Trylogia wiktoriańska 2. Mapa nieba Félix J. Palma

  „Daj mi tę jedną niedzielę… a potem niech wali się świat.” Oświadczyny Gilliama Murraya skończyły się jak w tym starym tangu, i to, niestety, zupełnie dosłownie. Czytelnicy pierwszego tomu „trylogii wiktoriańskiej” wiedzą już, że Murraya, Pana Czasu, stać na wiele, i to nie tylko finansowo. Na początku tomu drugiego udało mu się nawet, poniekąd, zmartwychwstać, a zaraz potem zakochać się, co jeszcze bardziej rozpaliło i tak już rozbuchaną wyobraźnię amatora przygód.więcej »

  autor recenzji: Joanna Kuhn
 • Tureckie lustro
  10/10

  Tureckie lustro Viktor Horvath

  Wprawdzie Polska była określana przedmurzem chrześcijańskiej Europy, ale również Węgrzy musieli stawić czoło Imperium Osmańskiemu, które zagarniało kolejne ziemie Starego Kontynentu. Historia zaś doświadczyła kraj naszych bratanków boleśniej niż Rzeczpospolitą Obojga Narodów, gdyż niedługo po przegranej w 1526 roku bitwie pod Mohaczem Węgry zostały podzielone na trzy części: zachodnią pod władzą Habsburgów, zależne od Wysokiej Porty Księstwo Siedmiogrodu oraz prowincję turecką ze stolicą w Budzie. To właśnie głównie na tym ostatnim obszarze, w Peczu i jego okolicach toczy się akcja „Tureckiego lustra”, tyle że Viktor Horvath daje czytelnikom możliwość poznania szesnastowiecznych zmagań węgiersko-tureckich z nietypowej perspektywy.więcej »

  autor recenzji: Marcin Mroziuk
 • Lady Makbet myje ręce. Broszury emigracyjne 1944-1946
  7/10

  Lady Makbet myje ręce. Broszury emigracyjne 1944-1946 Stanisław Mackiewicz

  Wiemy już, że Cat-Mackiewicz był publicystą dość płodnym i pełnym pasji. Czwarty tom Broszur emigracyjnych po raz kolejny utwierdza nas w tym mniemaniu: czternaście broszur, liczących sobie od kilkunastu do trzydziestu kilku stron, w przeciągu dziewiętnastu miesięcy – czyli prawie jedna miesięcznie; a co do pasji, wyziera ona z każdego niemal zdania i wydaje się bodaj jeszcze bardziej ognista, niż wcześniej. Bo też w międzyczasie zaistniało kilka zdarzeń, potwierdzających wcześniejsze jego obawy o przyszłość Polski: wybuchło i upadło Powstanie Warszawskie, a w Lublinie ukonstytuował się Rząd Tymczasowy, niepozostawiający złudzeń co do tego, kto będzie faktycznie sprawował w kraju władzę i jaki kierunek nada powstającej z popiołów ojczyźnie… A teraz jeszcze Jałta, jeszcze proces szesnastu… i świadomość, że nie ma już powrotu do kraju, a przynajmniej do TEGO kraju, w którym się przyszło na świat – bo ukochane Wilno raz na zawsze zostało zabrane przez Sowietów…więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj
 • Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia
  7/10

  Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia Regina Brett

  „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę”. Jasne, tylko co z pensją? pomyślałam, spojrzawszy na okładkę. Pierwszym, co przyszło mi do głowy, był złośliwy dowcip z pracodawcą w głównej roli: „Daję im pracę, a oni chcieliby jeszcze pieniędzy!”. Inaczej, niż Regina Brett, nie przyklejam sobie nad biurkiem kartek z motywującymi cytatami i uważam, że czasem książka może zmienić czyjeś życie, ale rzadko bywa to poradnik. Nie tylko Paulo Coelho, ale także Anthony de Mello nie doczekali się ode mnie kolorowych zakładek. Najwyraźniej jestem trudnym przypadkiem.więcej »

  autor recenzji: Joanna Kuhn

Najczesciej kupowane