RSS

Recenzje

 • Aktorki. Portrety
  6/10

  Aktorki. Portrety Łukasz Maciejewski

  Portrety to mocny punkt tej książki. Czternaście czarno-białych fotografii, na nich trzynaście kobiet w rozkwicie młodości i urody, owianych mgiełką tajemnicy. Nawet Bożena Dykiel jako Goplana na motocyklu też jest tajemnicza. I tylko Grażyna Szapołowska wygląda (przewrotnie!) jak ciocia Grażynka na wakacjach.więcej »

  autor recenzji: Joanna Kuhn
 • Red Rising 2. Złoty Syn
  8/10

  Red Rising 2. Złoty Syn Pierce Brown

  Drapieżna ludzka natura za nic ma rozwój nauki, technologii i kultury. Na przestrzeni wieków przyczyny i cele walki ludzi pomiędzy sobą zasadniczo nie ulegały zmianie – jedyne, co się zmieniało, to metody i narzędzia tej walki. Bo w kontekście ludzkiej natury wszelki rozwój służy w głównej mierze doskonaleniu owych metod i narzędzi. Innymi słowy, niegdyś o władzę, łupy i wojenną chwałę walczono za pomocą drewnianych dzid i kamieni, potem łuków i żelaznych mieczy, potem wciąż ulepszanej broni palnej, by dojść do etapu broni masowej zagłady i wirusów komputerowych. Tylko czekać, aż z domeny science fiction do rąk człowieka trafią miotacze promieni, ostrza pulsacyjne i tym podobne wynalazki.  więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Wolverine. Geneza II
  2/10

  Wolverine. Geneza II Kieron Gillen Adam Kubert

  Kto nie lubi Wolverine’a ręka do góry?! Przyznaję się: lubię, nawet bardzo. W moim prywatnym rankingu amerykańskich superbohaterów zajmuje on drugie miejsce, zaraz za Batmanem. Potem długo, długo nie ma nic. Dopiero później jest Wonder Woman. Powołany do życia ponad 40 lat temu Rosomak, to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych bohaterów Marvela. Zadebiutował w 1974 roku i na starcie musiał zmierzyć się z Hulkiem. Postać przez wiele lat ewoluowała, ale dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, za sprawą Chrisa Claremonta, Franka Millera i Barry’ego Windsora-Smitha uzyskała pełną niepodległość i psychologiczną wiarygodność.więcej »

  autor recenzji: Maciej Gierszewski
 • Storm 1. Świat na dnie. Ostatni zwycięzca
  7/10

  Storm 1. Świat na dnie. Ostatni zwycięzca Philip Dunn Martin Lodewijk

  Komiksy z udziałem Storma, będącego astronautą Ligi Międzyplanetarnej, nie miały w naszym kraju szczęścia. Kilkakrotnie próbowano przybliżyć polskiemu czytelnikowi ten sztandarowy holenderski serial, ale zwykle kończyło się na dwóch, trzech pojedynczych albumach. Najdłużej przy serii wytrwał Egmont, który w latach 2001-2002 opublikował cztery tomy (od numeru 16 do 19). Może jednak tym razem się uda. Szanse są spore, ponieważ za edycję wziął się Bartosz Kurc, właściciel księgarni internetowej Incal, który w tym celu utworzył wydawnictwo z siedzibą w Koluszkach. Na dokładkę zabrał się do sprawy „po bożemu”, czyli zdecydował się przybliżyć nam 12-tomową edycję zbiorczą, która oryginalnie ukazywała się w latach 2000-2003. Na marginesie warto jeszcze dodać, że seria nadal jest w produkcji.więcej »

  autor recenzji: Maciej Gierszewski