RSS

Recenzje

 • Mistborn 2. Studnia wstąpienia
  7/10

  Mistborn 2. Studnia wstąpienia Brandon Sanderson

  Zakładając, że czytelnik nie będzie poszukiwał w sieci informacji o czytanej lekturze, mógłby on po skończeniu „Z mgły zrodzonego” spokojnie uznać tę powieść za samodzielną całość (bardziej wyrazisty finał trudno sobie wymarzyć!). Nie powinien też mieć żadnych wątpliwości co do prawidłowego brzmienia polskiego tytułu. Nieliczni pewnie jednak stwierdziliby, że w zasadzie żadne zakończenie poza wyeksploatowanym do cna „i żyli długo i szczęśliwie” nie zamyka przed autorem drogi do kontynuowania opowieści o losach głównych bohaterów (lub ich potomków/uczniów), a ponadto spostrzegli, że angielski tytuł „The Mistborn” ma postać imiesłowu przymiotnikowego biernego, zatem brzmi identycznie w każdym rodzaju i liczbie, mogąc oznaczać nie tylko Zrodzonego, ale także Zrodzoną, Zrodzone lub Zrodzonych z Mgły. I mieliby rację, bo przecież już wiemy, że Sanderson na tej jednej części nie poprzestał, i równie dobrze się orientujemy, że tytułowe określenie odnosi się do więcej niż jednej osoby. A choć jedna z obdarzonych tym niezwykłym darem postaci nieodwracalnie wypadła z gry, nie znaczy to, że w „Studni wstąpienia” na scenie nie pojawią się inne…więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj
 • Dziesięć stron świata
  9/10

  Dziesięć stron świata Anna Onichimowska

  Wprawdzie dla nastolatka byle drobiazg potrafi urosnąć do rangi życiowego problemu, ale dzięki lekturze „Dziesięciu stron świata” możemy się przekonać, że życie młodych ludzi w różnych zakątkach naszego globu bynajmniej nie jest usłane różami. Dziesięć przedstawionych przez Annę Onichimowską historii może z jednej strony naprawdę poruszyć czytelników będących rówieśnikami bohaterów, a z drugiej skłonić ich do zastanowienia się, czy rzeczywiście mają aż tyle powodów do narzekania na warunki, w których żyją.więcej »

  autor recenzji: Marcin Mroziuk
 • All Star Western 2. Wojna Lordów i Sów
  7/10

  All Star Western 2. Wojna Lordów i Sów Justin Gray Moritat Jimmy Palmiotti

  Osobliwy duet stróżów prawa z XIX-wiecznego Gotham City powraca. Tym razem Jonah Hex i Amadeusz Arkham udają się na Południe, aby powstrzymać falę rasistowskiej agresji, której źródłem jest Czcigodna Siódemka - tajemnicza grupa przestępcza stawiająca sobie za cel eliminację emigrantów oraz przywrócenie ładu sprzed wojny secesyjnej i wprowadzenia 13. poprawki.   więcej »

  autor recenzji: Grzegorz Kłos
 • Jolanta
  6/10

  Jolanta Sylwia Chutnik

  Próbuję znaleźć słowo, które najbardziej oddawałoby postać Jolanty, tytułowej bohaterki najnowszej powieści Sylwii Chutnik, i jedyne, jakie przychodzi mi do głowy, to po prostu zwykła albo szara. Jolka to nastolatka z warszawskiego Żerania, jakich wiele. Dorasta w banalnej, ale mającej swoje blaski rzeczywistości blokowiska, od czasu do czasu spoglądając na biało-czerwony komin elektrociepłowni – jedyny i chyba najważniejszy punkt odniesienia w jej życiu. więcej »

Dzisiejsze nowo��ci