RSS

Recenzje

 • Matki
  7/10

  Matki Pavol Rankov

  „Nie obchodzi mnie wysokość piramidy Cheopsa, i w którym roku, kogo tam pochowano. Zastanawiam się, jak żyli robotnicy-niewolnicy, którzy ją budowali. Interesuje mnie już tylko historia zwykłych ludzi”. Słowa Pawla Rankowa pochodzące z udzielonego w maju wywiadu skrywają najważniejszą myśl „Matek”.więcej »

  autor recenzji: Tomasz Pstrągowski
 • Batman: Mroczny Rycerz, tom 2: Spirala przemocy
  6/10

  Batman: Mroczny Rycerz, tom 2: Spirala przemocy David Finch Gregg Hurwitz

  Tomasz Kołodziejczak, pełniący funkcję redaktora prowadzącego Klubu Świata Komiksu w wydawnictwie Egmont Polska, wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że w naszym kraju najlepiej sprzedają się komiksy z udziałem Batmana. Nic więc dziwnego, że polska odnoga duńskiej oficyny postawiła w głównej mierze na albumy z Gackiem. Nie tylko w ramach ekskluzywnej linii DC Deluxe, ale także w cyklu Nowe DC Comics (czyli przedruków z The New 52). Dotychczas uruchomione zostały trzy oryginale serie, w których obrońca Gotham gra pierwsze skrzypce: Batman: Mroczny Rycerz, Batman: Detective Comics oraz Batman.więcej »

  autor recenzji: Maciej Gierszewski
 • Cynkowi chłopcy
  10/10

  Cynkowi chłopcy Swietłana Aleksijewicz

  „Cynkowi chłopcy” czy „Ołowiane żołnierzyki”? Cóż to za pytanie? - mógłby się zdziwić ktoś, kto by znał rosyjski, a nigdy wcześniej o tej książce nie słyszał, bo przecież tytuł wierny jest oryginałowi („Цинковые малъчики”) jak rzadko. Jednak część czytelników wie, że pytanie nie jest takie całkiem bezzasadne, bo pierwsze polskie wydanie tej książki w przekładzie Leszka Wołosiuka ukazało się właśnie pod tytułem „Ołowiane żołnierzyki”, nie tak dosłownie oddającym sens tytułu rosyjskiego, lecz w zamian, przez swą metaforyczność, dostarczającym dodatkowej informacji. Jakiej? Przypomnijmy sobie popularną przed prawie pół wiekiem piosenkę zespołu No To Co:więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj
 • Arbai 1. Trawa
  9/10

  Arbai 1. Trawa Sheri S. Tepper

  Na Trawie od pokoleń życie płynie ustalonym rytmem. Kiedy nadchodzi czas Polowania, w wybranej posiadłości bonów zbierają się przedstawiciele znamienitych rodów, aby oddać się odwiecznemu rytuałowi. Dosiadają wierzchowców, wypuszczają ogary i wyruszają na łowy na lisa. Cóż z tego, że żadne z tych stworzeń nie przypomina ziemskich zwierząt? Cóż z tego, że gonitwa odbywa się pośród gigantycznych traw, które porastają tę planetę zamiast lasów? Cóż z tego, że z kolejnych Polowań ktoś nie wraca albo wraca potwornie okaleczony? Tradycja nakazuje, aby czynić rytuałowi zadość, a honor nie pozwala nikomu się wycofać. Kolejne pokolenie bonów jest przysposabiane do krwawego obrzędu przez swoich ojców, a pomiędzy polującymi a miejscowymi formami życia nawiązuje się specyficzna więź.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak

Zaproszenia

Aktualnie brak zaproszeń