RSS

Recenzje

 • Fatale 2. Diabelski interes
  9/10

  Fatale 2. Diabelski interes Ed Brubaker Sean Phillips

  Motyw femme fatale – kobiety pięknej i tajemniczej, a przede wszystkim przynoszącej zgubę zapatrzonym w nią mężczyznom – stał się popularny w literaturze i malarstwie XIX wieku. W pierwszej połowie kolejnego stulecia intensywnie eksploatowało go kino, szczególnie w filmach noir. Można się spierać, na ile motyw wyrachowanej kobiety-modliszki stanowił odzwierciedlenie męskich lęków, słabości, bezradności wobec kobiecej emancypacji, obawy przed utratą dominacji i kontroli nad żywiołowym i emocjonalnym pierwiastkiem żeńskim, a na ile był jedynie artystyczną modą i manierą. Dość powiedzieć, że w różnych wariacjach postać kobiety fatalnej co jakiś czas powraca w kolejnych produkcjach kultury popularnej.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Mrok i mgła
  7/10

  Mrok i mgła Stefan Türschmid

  Po upływie niemal sześćdziesięciu lat od słynnego referatu „O kulcie jednostki i jego następstwach”, który został wygłoszony przez Nikitę Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR, trudno byłoby mieć jakiekolwiek wątpliwości, że Józef Stalin był jednym z największych zbrodniarzy ubiegłego wieku. Mimo to z pewnością warto nadal pisać o przerażających czynach Josifa Wissarionowicza Dżugaszwilego - i można to czynić z powodzeniem nie tylko w pracach historyków czy książkach popularnonaukowych, ale także w powieściach, czego znakomitym dowodem jest „Mrok i mgła” Stefana Türschmida.więcej »

  autor recenzji: Marcin Mroziuk
 • Lady S 1. Na Zdorowje, Szaniuszka!
  7/10

  Lady S 1. Na Zdorowje, Szaniuszka! Philippe Aymond Jean Van Hamme

  Dwa lata temu, gdy startowało warszawskie Wydawnictwo Komiksowe w internecie można było przeczytać głosy, że polski rynek czytelników „kolorowych zeszytów” jest za mały i zbyt hermetyczny, aby kolejna oficyna mogła się na nim utrzymać. Na szczęście wróżby okazały się nietrafione, a sukces „nowego” edytora przełożył się na wysyp małych oficyn, które oferują głównie albumy z Europy, z rynku frankofońskiego.więcej »

  autor recenzji: Maciej Gierszewski
 • Fynf und cfancyś
  5/10

  Fynf und cfancyś Michał Witkowski

  Dianka ze Słowacji i Michaśka (pseudonim Fynf und cfancyś) pochodzący z Polski. Ona niezaradna, on wprost przeciwnie. Pracują w Wiedniu, potem w Zurychu. Prostytuują się. Ceną za marzenia o zachodnioeuropejskim raju początkowo jest męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Dianka nie umie zaakceptować życia, na jakie się zdecydowała, wciąż jest jedną nogą na Wschodzie; tytułowy bohater — mimo wszystkich doznawanych upokorzeń — wierzy w Zachód, jak niegdyś członkowie KC KPZR w Breżniewa. „W domu cały czas miałem poczucie, że Konin to nie jest to, co mi się należy. Że ten świat, który pokazują w »Dynastii«, gdzieś tam istnieje, a tu jest tylko jakaś nędzna podróba świata”.więcej »

  autor recenzji: Joanna Podsadecka

Zaproszenia

Aktualnie brak zaproszeń

Najczesciej kupowane