RSS

Recenzje

 • W Gdańsku straszy
  9/10

  W Gdańsku straszy Paweł Sitkiewicz Piotr Sitkiewicz

  Dzieło Piotra i Pawła Sitkiewiczów oraz Józefa Wilkonia to księga piękna i straszna. Jej urok chwyci za serce zapewne bardziej dziadków, pamiętających z własnego dzieciństwa, jak urodziwa może być książka dla dzieci, niż rodziców, wychowanych na disnejowskich różowościach albo turpistycznym modernizmie dla przedszkolaków.więcej »

  autor recenzji: Joanna Kuhn
 • Stulecie Winnych 2. Ci, którzy walczyli
  6/10

  Stulecie Winnych 2. Ci, którzy walczyli Ałbena Grabowska-Grzyb

  Między pierwszym a drugim tomem sagi rodzinnej Ałbeny Grabowskiej jest sporo podobieństw, ale też kilka znaczących różnic. I to te ostatnie działają na korzyść najnowszej odsłony cyklu, przynajmniej w moim odczuciu. Przede wszystkim jest o wiele więcej akcji - co nie dziwi, gdyż nie tylko trzeba opisać losy różnych członków rodu na rozmaitych frontach II Wojny Światowej, ale też codzienność okupowanej Warszawy, wydarzenia prowadzące do powstania w getcie, a także całkiem spory wycinek powojennej rzeczywistości (tom zamykają studenckie protesty z marca 1968).więcej »

  autor recenzji: Agnieszka Chojnowska
 • Brasyl
  9/10

  Brasyl Ian McDonald

  „Brazylia nie jest jak inne kraje” – to zdanie powraca niczym refren na kartach powieści Iana McDonalda. Powraca uporczywie, a autor nie szczędzi wysiłków, żeby dowieść jego prawdziwości. Czyni to z równym zaangażowaniem na każdym z trzech planów czasowych, na których rozgrywa się akcja: w przeszłości (1732 r.), teraźniejszości (2006 r.) i przyszłości (2032 r.). Na każdym z tych planów kreśli obraz niezwykłego kraju o wielkości kontynentu (większego od Australii i raptem o 20 procent mniejszego od Europy). We wszystkich odsłonach pisarskiej wizji Brazylia jawi się jako kraj ogromnych kontrastów, w którym niewyobrażalne bogactwo sąsiaduje z przerażającą nędzą, nowoczesność z prymitywizmem i zacofaniem, blichtr i materializm z całym spektrum przejawów duchowości.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Nim zapadnie noc
  8/10

  Nim zapadnie noc Michael Cunningham

  W początkowych scenach „Nim zapadnie noc” związek Petera i Rebekki Harrisów jawi się nam jako przysłowiowe stare dobre małżeństwo (z dwudziestoletnim stażem!), w którym drobne nieporozumienia udaje się momentalnie załagodzić. Oczywiście nie jest to już takie pierwsze ogniste uczucie, ale oprócz przyzwyczajenia do drugiej osoby łatwo dostrzec u nich też iskierki prawdziwej miłości. Wkrótce jednak się okazuje, że naprawdę niewiele potrzeba, aby na tym kryształowym rysunku pojawiły się wyraźne rysy.więcej »

  autor recenzji: Marcin Mroziuk

Zaproszenia

Aktualnie brak zaproszeń

Najczesciej kupowane