RSS

Recenzje

 • Maklak. Oczami córki
  6/10

  Maklak. Oczami córki Marta Maklakiewicz

  Książka Marty Maklakiewicz, poświęcona wspomnieniom o ojcu, znanym polskim aktorze, składa się z trzech części: intrygującego, pełnego rys i pęknięć portretu Zbigniewa Maklakiewicza, zajmującego opisu życia polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych w czasach zimnej wojny, i doklejonej do tego sentymentalnej historii… psów, które autorka wychowuje w Polsce.więcej »

  autor recenzji: Artur Zaborski
 • Kroniki Podziemia 1. Gregor i niedokończona Przepowiednia
  8/10

  Kroniki Podziemia 1. Gregor i niedokończona Przepowiednia Suzanne Collins

  „Przygoda bez ryzyka to Disneyland” – stwierdził swego czasu kanadyjski pisarz Douglas Coupland, autor m.in. „Poddanych Microsoftu”, „Pokolenia X” i „Życia po Bogu”. Niebezpieczne, mrożące krew w żyłach przeżycia od zawsze pociągały przedstawicieli rodzaju ludzkiego, szczególnie tych, którzy mieli szczęście wieść egzystencję w bezpiecznych czasach i miejscach. Reguła ta dotyczy zarówno życia, jak i literatury. Nic więc dziwnego, że wśród młodych czytelników rekordy popularności biją nie opowiastki uładzone i przesycone wyłącznie pozytywnymi emocjami, tylko kipiące od przemocy i okrucieństwa historie o światach pełnych zła, fałszu i wszelkiej obrzydliwości. Dość wspomnieć „Harry’ego Pottera” czy „Igrzyska Śmierci”.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Strange Years 1. Jesień
  6/10

  Strange Years 1. Jesień Artur Kurasiński Michał Śledziński

  „Strange Years. Jesień” cierpi na chorobę większości pierwszych tomów większej całości – budzi zainteresowanie czytelnika, ale kończy się zbyt szybko, pozostawiając go z uczuciem niedosytu. Trudno więc wyrokować dziś, czy będzie to udana seria. Na pewno można powiedzieć dwie rzeczy. Pomysł Artura Kurasińskiego ma w sobie spory potencjał, a Michał Śledziński ilustrujący historię wymyśloną przez kogoś innego radzi sobie równie dobrze, co z własnymi pomysłami.więcej »

  autor recenzji: Tomasz Pstrągowski
 • Jednostka 731
  8/10

  Jednostka 731 Hal Gold

  W latach 80. XX wieku, blisko 40 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, zaczęły pojawiać się pierwsze informacje na temat japońskiej Jednostki 731. Jej pracownicy zamordowali ponad trzy tysiące Mandżurów, Chińczyków, Rosjan, Koreańczyków, Europejczyków i Amerykanów. Jakiekolwiek prośby o uznanie faktów i, chociażby, wystosowanie przeprosin, zbywane są wciąż argumentem: „już im zadośćuczyniono na szczeblu rządowym”.więcej »

Najczesciej kupowane