RSS

Recenzje

 • Cudzoziemiec w Olondrii
  9/10

  Cudzoziemiec w Olondrii Sofia Samatar

  Różne poradniki dla początkujących adeptów pióra głoszą, że aby napisać o czymś dobrze, warto się na tym jak najlepiej znać. Nawet jeśli nie do końca jest to prawdą, wiedza i doświadczenie związane z tematyką pisanego utworu na pewno autorowi nie zaszkodzą. Doskonałym przykładem pisarki, która swoją twórczość w dużym stopniu oparła na gruntownej znajomości pewnej dziedziny jest Ursula K. Le Guin. Głębokie zainteresowanie antropologią kulturową umożliwiło jej tworzenie w powieściach i opowiadaniach niezwykle wiarygodnego obrazu wspólnot ludzkich bazujących na różnorodnych założeniach kulturowych, religijnych i społecznych. W efekcie równie przekonujące są portrety bohaterów, którzy stanowią rezultat stosowania tych założeń w praktyce. Swoją pasję poznawczą pisarka wyniosła z domu rodzinnego: jej rodzice – Alfred i Theodora Kroeber – byli znanymi antropologami kulturowymi, prowadzili badania w terenie wśród tzw. ludów pierwotnych, poznawali ich życie, wierzenia, mity i legendy.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Wspomnienia brudnego anioła
  9/10

  Wspomnienia brudnego anioła Henning Mankell

  „Są trzy rodzaje ludzi: ci, którzy są martwi, ci, który żyją, oraz ci, którzy żeglują po morzach...”. Cytat z Platona otwierający najnowszą książkę Henninga Mankella - „Wspomnienia brudnego anioła” jest złudny. Akcja powieści nie rozgrywa się na morzu; morze jest jedynie motywem, przyczyną, celem i skutkiem. Jedynie albo aż.więcej »

  autor recenzji: Agata Gadzinowska
 • Cząstka ciebie
  9/10

  Cząstka ciebie Ella Harper

  Lucy i Luke są idealnym małżeństwem. Szaleńczo w sobie zakochani, otoczeni wspaniałymi ludźmi, pełni marzeń, ze wspaniałymi wspomnieniami i jeszcze lepszymi perspektywami. Jedyny cień na ich doskonałe życie rzuca osiem pudełek po butach, w których chowają… wspomnienia po niedonoszonych ciążach. Wciąż niespełnione marzenie o dziecku, sprawia, że nie czują się do końca pełni. Ale i to jest chwilowe – kolejna ciąża wydaje się być na tyle silna, by przetrwać. I kiedy wszystko zaczyna się układać po myśli pary, jeden wypadek wywraca całe ich życie do góry nogami. Luke zapada w śpiączkę, a Lucy robi wszystko, by nie stracić nadziei i  nie popaść w obłęd.  Wszystko się zmienia, gdy na horyzoncie pojawia się ktoś, kto nigdy nie powinien pojawić się w życiu szczęśliwej pary, z wiadomością, którą trudno będzie przyjąć. Jakich wyborów będzie trzeba dokonać, by nie utracić tego, co najważniejsze? Czy miłość przetrwa wszystko i czy jest silniejsza od marzeń…? Czy Lucy, mimo ogromnego wsparcia ze strony bliskich, poradzi sobie z tak ogromnym ciężarem…?więcej »

  autor recenzji: Roksana Krysa
 • Batman - Mroczny Rycerz 1. Nocna trwoga
  4/10

  Batman - Mroczny Rycerz 1. Nocna trwoga Ed Benes David Finch Richard Friend Joe Harris Paul Jenkins

  Oto trzecia seria o Batmanie w ramach nowego otwarcia komiksów DC. Czy popełnia te same błędy co „Detective Comics”? Czy wnosi powiew świeżości w stylu historii o Trybunale Sów? Jaki jest w ogóle sens jej istnienia i dlaczego Batman nie lubi lodów?więcej »

  autor recenzji: Michał Piwowarczyk

Zaproszenia

Aktualnie brak zaproszeń

Najczesciej kupowane