RSS

Recenzje

 • Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy
  5/10

  Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy James Bowen

  Kociarze doskonale znają powiedzenie, że to kot wybiera człowieka, a nie na odwrót. Choć ta maksyma sprawdza się najczęściej właśnie w takiej kolejności, to w przypadku rudzielca Boba oraz autora książki, Jamesa Bowena, było zupełnie inaczej. Obydwaj potrzebowali siebie nawzajem i być może dzięki tej niezwykłej przyjaźni, a może nawet miłości (kto powiedział, że kot nie potrafi prawdziwie kochać?), zmienili swoje życie na lepsze. Ich historia poruszyła miliony czytelników na całym świecie, a jej pozytywny wydźwięk pozwolił wielu niedowiarkom uwierzyć, że nie tylko pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.więcej »

  autor recenzji: Alicja Olkowska
 • Wilki dwa
  7/10

  Wilki dwa Robert Litza Friedrich Adam Szustak

  Każdy ma jakieś bolące miejsca wewnątrz. Każdy choć raz żałował, że się na coś nie odważył. Szukał usprawiedliwienia dla krzywdy, którą wyrządził. Albo zorientował się, że za długo zwlekał, by wyciągnąć do kogoś rękę. „Wilki dwa” to książka, która uświadamia, że nie ma sensu samego siebie oszukiwać, trzeba pewne rzeczy nazywać po imieniu. Przypomina, że „zło zawsze działa, zniewalając, dobro – uwalniając”.więcej »

  autor recenzji: Joanna Podsadecka
 • Lachert i Szanajca. Architekci awangardy
  9/10

  Lachert i Szanajca. Architekci awangardy Beata Chomątowska

  Frank Gehry, otrzymawszy Nagrodę Księcia Asturii za wpływ na światową sztukę rzekł: „Pozwólcie powiedzieć mi jedną rzecz. W świecie, w którym dziś żyjemy, 98 procent tego, co zostaje zbudowane i zaprojektowane, to po prostu gówno”. Z wypowiedzi tej wynikać może nie tylko to, że światowej sławy dekonstruktywista nie widział jeszcze 2% dokonań dzisiejszych architektów (ewentualnie owe 2% stanowią dlań własne projekty), ale i fakt, iż utyskiwania na nowotworzone dzieła architektoniczne są ponadczasowe. Podobna bowiem opinia przyświecała każdemu chyba pokoleniu, włączywszy w to polskich, międzywojennych awangardzistów, o których pisze Beata Chomątowska w swej najnowszej książce, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy”.więcej »

 • Biedni Romowie, źli Cyganie. Stereotypy i rzeczywistość
  9/10

  Biedni Romowie, źli Cyganie. Stereotypy i rzeczywistość Norbert Mappes-Niediek

  W kwietniu 2009 roku przeprowadzono na Węgrzech badania na temat zamieszkujących to państwo Cyganów. 84% respondentów uważało, że "problem cygański" byłby rozwiązany, gdyby wzięli się do pracy. Zaś 82%, że należy zmusić ich do tego, by zaczęli żyć jak inni. Cztery lata później CBOS przeprowadził ankietę, w której badano stosunek Polaków do innych narodów. Okazało się, że najmniej lubiani są Romowie (52% deklaracji niechęci) oraz Rumuni (41%).więcej »