RSS

Recenzje

 • Jawne tajemnice
  9/10

  Jawne tajemnice Alice Munro

  Louisa, Dorrie, Lottar, Maureen, Gail, Annie, Rhea i Bea. „Jawne tajemnice” autorstwa Alice Munro to osiem kobiet i osiem historii. Większość opowiadań rozgrywa się w Kanadzie (zazwyczaj w miasteczku Carstaris lub jego okolicach) w realiach ubiegłego stulecia. Różnica lat i kilometrów nie rzutuje jednak na aktualność tekstów. Samotność, zagubienie i lęk przed bliskością to tematy uniwersalne.więcej »

  autor recenzji: Agata Gadzinowska
 • Operacja Franciszek
  8/10

  Operacja Franciszek Tomasz P. Terlikowski

  Dnia szóstego, Bóg, tchnąwszy życie w proch ziemi, stworzył człowieka na własne podobieństwo. Parę milionów lat później, ów człowiek czekał wpatrując się w dach nad Kaplicą Sykstyńską. Dnia drugiego, widząc biały produkt spalania chloranu potasu, laktozy i kalafonii, kiedy jeszcze na dobre nie wybrzmiały słowa „Cardinalem Bergoglio, qui sibi nomen imposuit Franciscum”, rozpoczął stwarzanie papieża; nie inaczej, jak na własne podobieństwo.więcej »

 • Świat rzeki 5. Bogowie świata rzeki
  8/10

  Świat rzeki 5. Bogowie świata rzeki Philip Jose Farmer

  Historia ludzkości pełna jest przemocy i zbrodni, głupoty i brzemiennych w skutki błędów, wskutek czego nie raz i nie dwa świat, który mógłby być rajem, stawał się piekłem dla jednostek, społeczności i narodów. Wielu ludzi bezrefleksyjnie uczestniczyło w czynieniu zła bliźnim, inni jednak w którymś momencie życia zatrzymywali się, by przewartościować swoje poglądy i postępowanie. Część czyniła to, uświadomiwszy sobie skończoność swojej egzystencji, część – żywiąc nadzieję na metafizyczną nagrodę. Wielu jednak robiło rachunek sumienia dopiero zbierając się do odejścia z tego świata.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Koniec punku w Helsinkach
  8/10

  Koniec punku w Helsinkach Jaroslav Rudiš

  Rzecz się dzieje trochę dzisiaj, trochę pod koniec lat 80., bynajmniej nie w Polsce, chociaż nasz kraj jest tu obecny poprzez dostępność radiową w postaci Listy Przebojów Programu Trzeciego. To z tej stacji pochodzą ciekawe kawałki punkowe, to stąd jest Moskwa i die Toten Hosen. Te zespoły w czasie kultowej już listy usłyszy Nancy.więcej »

  autor recenzji: Agnieszka Pogorzelska

Dzisiejsze nowo��ci